Xəzər İnşaat Həftəsinin rəsmi açılış mərasimi keçirildi
Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində Regionun tikinti sahəsindəki ən böyük tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi rəsmi açılış mərasimi keçirilib.
Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirov, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Emin Hüseynov, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat nazirinin müavini Sahib Məmmədov, İdarə Heyətinin sədri, Azərbaycan Respublikası Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktorunun müavini Zöhrab Qədirov, Qarabağ Dirçəliş Fondunun İdarə Heyətinin sədri Rəhman Hacıyev, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) prezidenti Məmməd Musayev, Ələt Azad İqtisadi Zonasının İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədr müavini Dövlətxan Dövlətxanov, Azərbaycan Memarlar İttifaqının İdarə Heyətinin sədri Elbəy Qasımzadə, ICA şirkətlər qrupunun direktoru Edvard Stron və “Caspian Event Organisers” şirkətinin Baş direktoru Fərid Məmmədov çıxış edib.
Çıxışlar bitdikdən sonra açılış mərasiminin iştirakçıları və qonaqlar VIP turda iştirak ediblər.
Xəzər İnşaat Həftəsi ilə 19-21 oktyabr tarixlərində payız sərgi mövsümünə start verilib. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild” və 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri təşkil edilib. Bu tədbirlərlə eyni tarixdə 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi keçirilir. Beləliklə, ənənəvi sərgi məkanı olan Bakı Ekspo Mərkəzi 4 mühüm tədbirə eyni zamanda ev sahibliyi edir.
Builki sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, əvvəlki illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir: ötən il tədbir Bakı Ekspo Mərkəzinin 2 zalını əhatə edirdisə, bu il artıq 3-cü zal istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi zamanı Bakı Ekspo Mərkəzinin həm də açıq sahəsində stendlər nümayiş olunur.
Sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu mühüm hadisə Xəzər İnşaat Həftəsinin proqramında da öz əksini tapır. Bakı Ekspo Mərkəzində Ulu Öndərin Qarabağla bağlı fəaliyyətini və bu bölgəyə səfərlərini əks etdirən stend nümayiş olunur.
İnşaat Həftəsində iştirakçılar arasında ümumilikdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Finlandiya, Fransa, İran, İspaniya, İtaliya, Hindistan, Qazaxıstan, Litva, Macarıstan, Niderland, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyədən ümumilikdə 391 şirkət yer alıb. Sərgilərdə Almaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Çexiya, Macarıstan, Özbəkistan və Rusiya Federasiyası milli və regional stendlərlə təmsil olunur.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə və ilk ixtisaslaşmış sərgi olan “Rebuild Karabakh” sərgisinin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişikliklərə diqqəti vurğulamaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi burada iştirakçı olan beynəlxalq şirkətləri Qarabağda investisiya layihələrində iştirak etməyə dəvət edir. Sərginin elə əsas hədəfi də Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrindən yerli və xarici şirkətlərin sərgiyə olan marağı göstərir ki, “Rebuild Karabakh” sərgisi ötən illər ərzində Azərbaycanda sərgi sənayesinin əhəmiyyətli hadisələrindən birinə çevrilib. Sərginin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına salamlama məktubu göndərməsi bir daha sübut edir. Həmin məktub sərginin rəsmi kataloqunda da dərc olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizdə keçirilən bir sıra beynəlxalq sərgi və konqreslərin təşkilatçıları olan “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri “Rebuild Karabakh 2021” sərgisi çərçivəsində imzalanan Anlaşma Memorandumuna əsasən həm təşkil olunduğu ilk ildə, həm də 2022-ci ildə sərgi sahəsinin satışından əldə olunan gəlirin bir qismini işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edib. Hazırda bu istiqamətdə Qarabağ Dirçəliş Fondu ilə əməkdaşlıq davam etdirilir və 2023-cü ildə də hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürüləcəkdir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infrastrukturu və bir sıra digər sektorlar üzrə təşkil edilib.
Çoxillik tarixə malik olan “BakuBuild”və “Aquatherm Baku” sərgiləri isə tikinti sənayesində innovativ məhsul və xidmətlərin ölkə bazarına çıxışı üçün şərait yaradır, qısa müddətdə hədəf auditoriyası ilə üzbəüz görüşlər keçirmək, yerində biznes qurmaq imkanı təqdim edir.
Bu il yubileyini qeyd edən “Aquatherm Baku” sərgisi 15 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, çirkab (tullantı) su texnologiyaları, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular və s. kimi sektorlar  təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  “Road&Traffic” yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır.
Xəzər İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramı çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə “Böyük Qayıdış”a dair tədbirlər planı üzrə panel müzakirələri, ikitərəfli biznes görüşləri (B2B) və digər tədbirlər keçirilir.
İnşaat Həftəsi günlərində Bakı Exspo Mərkəzdə sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil edilib. Mərkəzdə Şuşaya həsr olunmuş, şəhərin tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən informativ stend, "Qarabağ - xalçaçılıq diyarı" guşəsində isə milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları nümayiş olunur. Qeyd edək ki, bu guşədə peşəkar xalçaçılar tarixi Qarabağ xalçalarını canlı olaraq toxuyurlar. Bundan əlavə, "Qarabağ fərqlilərin fırçasında" adlı sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların iştirakı ilə sərgi təqdim olunub.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür:

The opening ceremony of the Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction field, has been held today at Baku Expo Center.
Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Samad Bashirov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the territories liberated from occupation in the Karabakh economic region (except Shusha district) Emin Huseynov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in Shusha district Aydin Karimov, Special Representative of the President of the Republic of Azerbaijan in the Jabrayil, Gubadli and Zangilan districts, which are part of the East Zangazur economic region Vahid Hajiyev, Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan Sahib Mammadov, Chairman of the Management Board of the Agency for the Development of Small and Medium-sized Enterprises of the Republic of Azerbaijan Orkhan Mammadov, Deputy Executive Director of Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) Zohrab Gadirov, Chairman of the Executive Board of Karabakh Revival Fund Rahman Hajiyev, President of National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan Mammad Musayev, Chairman of the board of Alat Free Economic Zone Valeh Aleskerov, Deputy Chairman of the State Committee on Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan Dovlatkhan Dovlatkhanov, Chairman of the board of the Union of Architects of Azerbaijan Elbay Gasimzade, director of the ICA group of companies Edward Strachan and General Director of Caspian Event Organisers Farid Mammadov spoke at the opening ceremony.
Following the speeches, the participants and guests of the event took part in the VIP tour.
The autumn exhibition season started on 19-21 October with Caspian Construction Week. The event includes the 3rd Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition - Rebuild Karabakh, the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition - BakuBuild, and the 15th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool - Aquatherm Baku. The 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition - Road&Traffic takes place on the same dates. Thus, four significant events are hosted simultaneously in the Baku Expo Centre, a traditional exhibition venue.
This year's exhibitions are taking up ever more space, demonstrating a greater exposure year over year; the third hall of the Baku Expo Centre has already been utilised this year, whereas the event covered the two halls the previous year. During Caspian Construction Week, stands will also be set up at the Baku Expo Center's open space.
It is noteworthy that the exhibitions coincide with a memorable occasion: this year, we celebrate the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and leader. This celebration is reflected in the Week's program as well. The Great Leader's contribution to Karabakh and his visits to the region are commemorated with a stand at the Baku Expo Centre.
Participating in the set of events are 391 companies from Azerbaijan, Belarus, the Czech Republic, China, Finland, France, Germany, Great Britain, Hungary, India, Iran, Italy, Kazakhstan, Lithuania, Netherlands, Poland, Russian Federation, Slovenia, South Korea, Spain, Türkiye, UAE, Uzbekistan, and other countries. Moreover, national and regional stands were put up by Germany, Hungary, the Czech Republic, United Arab Emirates, the Russian Federation and Uzbekistan.
Both local and foreign companies from various sectors showing their high interest in the exhibition is the sure sign of Rebuild Karabakh having become one of the momentous events of the exhibition industry in Azerbaijan over the past years. Another proof of this achievement is the welcome letter to the participants from President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, which is published in the official exhibition catalogue.
It is noteworthy that, pursuant to the Memorandum of Understanding signed as part of Rebuild Karabakh 2021 exhibition, Caspian Event Organizers and Iteca Caspian, the organizers of various international exhibitions and congresses in our country, donated in both 2021 and 2022 a part of the income from the sale of the exhibition area to the Karabakh Revival Fund as a support to the restoration and reconstruction works underway across Azerbaijan's liberated territories. Currently, cooperation with the Karabakh Revival Fund is ongoing in this direction and every exhibitor will donate to the Karabakh Revival Fund in 2023, as well.
Rebuild Karabakh is covering such fields as ecology, energy, information technology, construction, building materials, agriculture, mining, transport, security, road construction and infrastructure and a number of other sectors.
Corners were set up in Baku Expo Centre on the days of Construction Week to draw attention of exhibition visitors. The centre features an informative stand about Shusha that reflects the history and cultural values of the city. Karabakh carpets rich in national ornaments are displayed in "Karabakh - land of carpets" corner. It should be highlighted that skilled carpet weavers makes historical Karabakh carpets live right here. As well as "Karabakh with the special brushes" exhibition with the participation of children with disabilities is displayed during the event.
For additional information, please visit the exhibition pages in social media or official webpages at: