Xəzər İnşaat Həftəsi öz işinə start verdi
15-17 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində regionun inşaat sahəsində önəmli tədbiri olan Xəzər İnşaat Həftəsi keçiriləcəkdir. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild”, 16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri, eləcə də, bu tədbirlərlə yanaşı 12-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi baş tutacaqdır. Mühüm tədbirləri bir ad altında birləşdirən Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir sıra ölkələrindən tikinti sahəsinin müxtəlif şirkətlərini bir araya gətirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Rebuild Karabakh” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlayır. Ölkə başçısının 2023-cü ildə göndərdiyi salamlama məktubunda “Sərgi iştirakçılarını – qabaqcıl iş adamlarını işğaldan azad edilmiş doğma torpaqların bərpası və inkişafı üçün dövlətimiz tərəfindən yaradılmış imkanlardan faydalanmağa, habelə biznes ideyalarını vahid məqsəd ətrafında birləşdirməyə dəvət edirəm” sitatı, sərginin keçirilməsinin Azərbaycan üçün əhəmiyyətini bir daha vurğulamışdır. Məktub sərginin rəsmi açılış mərasimində səsləndirilmiş, eləcə də sərginin kataloqunda dərc olunmuş və rəsmi saytında yerləşdirilmişdir.
Sərgilər Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğdaldan azad olunmuş ərazilərdə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Kəlbəcər rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası (ATMİA), Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyası (ATİA) və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənir.
“BakuBuild” sərgisinin qızıl sponsoru “NB Group” (Corella brendi) şirkətidir. İnşaat, tikinti materialları, interyer, keramika və üz daşı, döşəmələr və s. kimi sahələrdə ixtisaslaşmış olan “NB Group” şirkəti, Xəzər İnşaat Həftəsinin ənənəvi iştirakçısıdır və artıq illərdir bu tədbirin sponsoru qismində çıxış edir. Mühüm şirkətlərin uzun illər boyu sərgiyə dəstəyi və etimadı, tədbirin əhəmiyyətinin və inşaat sektoruna verdiyi töhfənin göstəricisidir.
Hazırda Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgilərdə 22 ölkədən 380-dən artıq şirkət yer almaqdadır. İştirakçı ölkələrə Azərbaycan, Almaniya, Avstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Portuqaliya, Polşa, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Çexiya, Çin, Özbəkistan, İran, İtaliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə və Macarıstan daxildir. Sərgilərdə Almaniya, Böyük Britaniya, Özbəkistan, Macarıstan, Rusiya, Türkiyə milli və regional stendlərlə təmsil olunacaq. Bu il keçirilən sərgilərdə keçən il ilə müqayisədə Çin şirkətlərinin sayında artım müşahidə olunur. Bundan başqa, təkcə Özbəkistandan 20-dən çox şirkət sərgilərə qatılır.
Sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, Bakı Ekspo Mərkəzinin yeni istifadəyə verilmiş zalını da əhatə edəcəkdir. Geniş fəaliyyət istiqamətlərini özündə birləşdirən sərgilərdə bu il ilk dəfə olaraq, süni intellekt və yüksək texnologiyaların tətbiqi ilə məşğul olan şirkətlər yer alacaq.
2024-cü ildə Xəzər İnşaat Həftəsi daha bir əhəmiyyətli hadisəyə təsadüf edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu əlamətdar hadisə Xəzər İnşaat Həftəsində iştirakçılar tərəfindən nümayiş olunacaq məhsul və xidmətlərdə, eləcə də sərginin tədbirlər proqramında öz əksini tapacaqdır.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş “Rebuild Karabakh” sərgisi bu il artıq 4-cü dəfədir ki, təşkil ediləcək. Sərginin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişiklikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir. Sərginin əsas hədəfi Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
“Rebuild Karabakh” sərgisi investisiyalar, ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, kimyəvi məhsulların topdan satışı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infastrukturu və s. bölmələr üzrə təşkil ediləcəkdir.
İşğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür. 2021-ci ildən etibarən hazırkı dövrə qədər ümumilikdə 109 243,16 AZN dəyərində ianə bağışlanmışdır.
“BakuBuild” müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir məkanda birləşdirir. Sərgidə ziyarətçilər tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox yeni texnologiyalarla tanış olurlar. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər. Sərgi aparat məhsulları, döşəmələr, idman məhsulları, interyer, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, keramika və üz daşı, metal, pəncərə və qapılar, santexnika, sauna və üzgüçülük hovuzları, tikinti material və məhsulları, tikinti və istehsalat avadanlıqları kimi bölmələri əhatə edir.
“Aquatherm Baku” sərgisi enerjinin idarə olunması sistemləri, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, günəş enerjisi, hava nəmləndiriciləri, hava qızdırıcıları (kaloriferlər), içməli su istehsalı, irriqasiya (suvarma) sistemləri, istilik izolyasiyası materialları, istilik sistemləri, kondisionerlər, nasoslar, qızdırıcılar, radiatorlar, saunalar, soyuducular, üzgüçülük hovuzları, ventilyatorlar və s. kimi sektorlar təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir. Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır. Sərgi hər növ avadanlıq və texnika üçün sürtkü yağları, ictimai nəqliyyat, intellektual nəqliyyat sistemləri, hərəkətin idarə olunması, yanacaq və paylayıcı avadanlıq, yol təhlükəsizliyi, yol-nəqliyyat infrastrukturu kimi bölmələri əhatə edəcəkdir.
Tədbirin işgüzar proqramında ekspert və mütəxəssislərin tikinti sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, B2B və B2G görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Bu, ziyarətçilərə yeni biliklər, sənayedəki ən son tendensiyalar haqqında məlumat əldə etmək və peşəkar bacarıqlarını artırmaq imkanı verir. Bundan əlavə, sərgilərin beynəlxalq statusu iştirakçılara xarici şirkətlərin məhsullarının Azərbaycan bazarında təqdim edilməsi, eləcə də yeni bazarların və imkanların araşdırılması üçün fürsət qazandıracaq.
Xəzər İnşaat Həftəsinin tədbirlər planı çərçivəsində "Ağdama qayıdan həyat", "Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətlərinin 2024-cü ildə gördükləri işlərin icmalı", "COP29 beynəlxalq iqlim tədbirinin müasir tikinti sektoruna təsirləri və innovasiyaların inkişafı", “Yaşıl Dünya üçün innovativ yaşıl inşaat texnologiyaları”, “Yaşıl Tikintinin Azərbaycanda və regionda yeni üfüqləri”, “Yaşıl Tikinti üçün əlverişli texnologiyaların araşdırılması” kimi mövzularda panel müzakirələri, eləcə də “Müasir inşaat texnologiyaları sahəsində Türkiyə- Azərbaycan əməkdaşlığı” mövzusunda seminar keçiriləcək. Bundan başqa, sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil ediləcək.
Sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil ediləcək. Belə ki, Azərbaycanın tarixini və mədəni dəyərlərini əks etdirən "Qarabağ - xalçaçılıq diyarı" guşəsində milli ornamentlərlə zəngin Qarabağ xalçaları nümayiş olunacaq. Bu guşədə peşəkar xalçaçılar tarixi Qarabağ xalçalarını canlı olaraq toxuyacaqlar. Bununla yanaşı, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını təmin etmək məqsədilə “Ümid var” xeyriyyə cəmiyyətindən olan uşaqların "Qarabağ fərqlilərin fırçasında" adlı sərgisi təqdim olunacaqdır. Eyni zamanda, sərgilər zamanı Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən “Qarabağda urbisid və ekosid” adlı fotosərginin nümayişi baş tutacaqdır.
Xəzər İnşaat Həftəsi tikinti və infrastruktur sahəsində ən son texnologiyaların və innovativ həllərin inteqrasiyasını təşviq edən və beynəlxalq biznes əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verən mühüm beynəlxalq tədbirə çevrilib. Hər il bu tədbir Xəzər regionunun iqtisadiyyatının davamlı inkişafına yönəlmiş layihələrin uğurla həyata keçirilməsi və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulması üçün vacib məkan rolunu oynayır.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. Rəsmi tərəfdaşlar qismində “AzExpoMontage” MMC, “Caspian Freight Services”, “Atəşgah" Sığorta, "Hyatt Regency Baku", "Ibis Baku City", "Radisson Hotel Baku", "Gloria Flowers" və "Greenwich Travel Club" şirkətləri çıxış edir.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür: www.rebuildkarabakh.az, www.bakubuild.az, www.aquatherm.az və www.roadtraffic.az.

Каспийская Cтроительная Неделя начала свою работу
С 15 по 17 октября в Баку Экспо Центре состоится Каспийская Строительная Неделя, крупнейшее событие в строительной отрасли региона. В рамках Каспийской Строительной Недели пройдут 4-я Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» Rebuild Karabakh, 29-я Азербайджанская Международная Выставка «Строительство» BakuBuild, 16-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» Aquatherm Baku. Параллельно с мероприятиями пройдет 12-я Каспийская Международная Выставка «Дорожной Инфраструктуры и Общественного Транспорта» Road&Traffic. Каспийская Строительная Неделя объединяет под одной эгидой важные мероприятия и собирает компании строительной отрасли из различных стран мира.
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев направляет приветственное письмо участникам и гостям выставки «Rebuild Karabakh», которая проходит в рамках Каспийской Строительной Недели. В приветственном письме, отправленном главой государства в 2023 году, говорится: «Приглашаю участников выставки — передовых бизнесменов — воспользоваться возможностями, предоставленными нашим государством для восстановления и развития освобожденных от оккупации родных земель, а также объединить свои бизнес-идеи вокруг единой цели». Эта цитата подчеркивает важность проведения выставки для Азербайджана. Письмо было озвучено на официальной церемонии открытия выставки, опубликовано в каталоге выставки и размещено на официальном сайте.
Выставки поддерживаются Министерством экономики Азербайджанской Республики, Специальными представительствами Президента Азербайджанской Республики в освобожденных от оккупации территориях Карабаха, Специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах, Специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в Джебральском, Губадлинском и Зангиланском районах, Специальным представительством Президента Азербайджанской Республики в Кельбаджаре, Государственным комитетом по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, Агентством по развитию малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBIA), Агентством поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO), Исполнительной властью города Баку, Фондом возрождения Карабаха, Государственным агентством жилищного строительства Азербайджанской Республики (MIDA), Союзом архитекторов Азербайджана, Национальной конфедерацией предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Ассоциацией производителей строительства Азербайджана (ATIA), Ассоциацией производителей строительных материалов Азербайджанской Республики (ATMIA) и Ассоциация Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).
Золотым спонсором выставки «BakuBuild» является компания «NB Group» (бренд Corella). Компания «NB Group», специализирующаяся в таких областях, как строительство, строительные материалы, интерьер, керамика и облицовочные материалы, является традиционным участником Каспийской Cтроительной Hедели и на протяжении многих лет выступает в качестве спонсора данного мероприятия. Поддержка и доверие .крупных компаний к выставке на протяжении многих лет являются показателем важности мероприятия и его вклада в строительный сектор.
В настоящее время на выставках, проходящих в рамках Каспийской Строительной Недели, участвуют более 380 компаний из около 22 стран, среди которых Азербайджан, Австрия, Беларусь, Великобритания, Венгрия, Германия, Индия, Иран, Италия, Китай, Объединенные Арабские Эмираты, Польша, Португалия, Российская Федерация, Румыния, Саудовская Аравия, Турция, Узбекистан, Финляндия, Франция, Чехия и Южная Корея. На выставках национальными и региональными стендами будут представлены Германия, Венгрия, Великобритания, Россия, Узбекистан и Турция. По сравнению с прошлым годом в этом 2024 году больше будут китайские компании. Также в выставках участвуют более 20 компаний из Узбекистана.
В этом году масштаб выставок будет значительно расширен и охватит также новый зал Баку Экспо Центра. На выставках, объединяющих широкий спектр деятельности, в этом году впервые примут участие компании, занимающиеся применением искусственного интеллекта и высоких технологий.
В 2024 году Каспийская строительная неделя совпадает с еще одним важным событием. По указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, 2024 год в Азербайджане объявлен «Годом солидарности во имя зелёного мира». Это знаменательное событие отразится как в продукции и услугах, представленных на Каспийской строительной неделе, так и в программе мероприятий выставки.
Выставка, посвящённая восстановлению Карабаха, «Rebuild Karabakh», в этом году проводится уже в четвёртый раз. Её цель — донести до мирового сообщества информацию о положительных изменениях в Карабахе и вовлечь организации и предприятия в процесс восстановления региона. Основная задача выставки — увеличить объём инвестиций в Карабах, привлечь международные компании к развитию региона, восстановлению инфраструктуры и строительству гражданских объектов. Разнообразие представленных инновационных продуктов, услуг и решений создаёт отличные возможности для заключения новых контрактов и реализации совместных проектов между представителями различных отраслей.
Выставка "Rebuild Karabakh" будет организована по следующим секторам: инвестиции, экология, энергетика, информационные технологии, строительство, строительные материалы, сельское хозяйство, оптовая торговля химическими продуктами, горнодобыча, транспорт, безопасность, дорожное строительство и инфраструктура и др.
Для поддержки работ по восстановлению и реконструкции освобожденных территорий по инициативе организаторов каждый участник выставки переводит средства в фонд Возрождения Карабаха в качестве пожертвования. С 2021 года по настоящее время в общей сложности было пожертвовано 109 243,16 AZN.
Выставка "BakuBuild" объединяет представителей различных компаний, поставщиков и профессионалов в области строительства в одном месте. Посетители имеют возможность ознакомиться с множеством новых технологий, которые могут существенно улучшить строительные процессы. Выставка предоставляет возможность для установления новых деловых контактов, обсуждения потенциального партнерства и расширения профессиональных сетей. Экспозиция охватывает такие сектора, как строительное оборудование, полы, спортивные товары, интерьер, освещение, системы тепло- и шумоизоляция, керамика и облицовочные материалы, металл, окна и двери, сантехника, сауны и бассейны, строительные материалы и продукция, а также строительное и производственное оборудование.
Выставка «Aquatherm Baku» охватывает такие сектора, как системы управления энергией, технологии охраны окружающей среды, фильтры, солнечная энергия, увлажнители воздуха, обогреватели (кальориферы), производство питьевой воды, системы ирригации (орошения), материалы для теплоизоляции, системы отопления, кондиционеры, насосы, обогреватели, радиаторы, сауны, холодильники, бассейны, вентиляторы и другие.
Выставка «Road&Traffic» является специализированным мероприятием в области дорожной инфраструктуры в Азербайджане. Она представляет собой площадку для профессионалов в сфере дорожной инфраструктуры, общественного транспорта, безопасности дорожного движения и информационных технологий. Выставка предоставляет возможность представить современные решения в проектировании и строительстве дорог, мостов и туннелей, исследовать рыночные требования и потенциал продаж продуктов интеллектуальных транспортных систем (ИТС), а также встретиться с операторами общественного транспорта Азербайджана и обменяться опытом с экспертами в дорожном строительстве. Выставка охватывает такие сектора, как смазочные масла для всех видов оборудования и техники, общественный транспорт, интеллектуальные транспортные системы, управление движением, топливо и распределительное оборудование, безопасность дорожного движения и дорожная инфраструктура.
В деловой программе мероприятия планируются сессии, панельные дискуссии, а также B2B и B2G встречи, на которых эксперты и специалисты в области строительства поделятся своими знаниями и опытом. Это предоставит посетителям возможность получить новые знания, ознакомиться с последними тенденциями в отрасли и повысить свои профессиональные навыки. Кроме того, международный статус выставок предоставляет иностранным участникам возможность продемонстрировать свою продукцию на азербайджанском рынке, а также изучить новые рынки и перспективы.
В рамках мероприятий Каспийской Cтроительной Недели будут проведены панельные дискуссии на темы «Жизнь возвращается в Агдам», «Обзор работы Cлужб по Восстановлению, Строительству и Управлению в 2024 году», «Влияние международного климатического мероприятия COP29 на современный строительный сектор и развитие инноваций», «Инновационные технологии в экологическом строительстве для Зелёного Мира», «Горизонты Зеленого Строительства в Азербайджане и регионе», «Поиск верных решений для Зеленого Строительства», а также семинар на тему «Сотрудничество Турции и Азербайджана в области современных строительных технологий».
В дни выставки в Баку Экспо Центре будут организованы зоны, привлекающие внимание посетителей. В частности, в зоне «Карабах - земля ковроткачества», отражающей историю и культурные ценности Азербайджана, будут выставлены богатые национальными орнаментами карабахские ковры. Следует отметить, что в этом уголке профессиональные ковроткачи будут ткать исторические карабахские ковры.Кроме того, для обеспечения интеграции детей с особенностями развития в общество, будет представлена выставка под названием «Карабах кистью особенных» с участием детей с ограниченными возможностями из благотворительного общества «Ümid Var». Во время выставки Фонд Возрождения Карабаха представит фотовыставку под названием «Урбицид и экосид в Карабахе».
Каспийская Строительная Неделя превратилась в важное международное событие, способствующее интеграции новейших технологий и инновационных решений в строительстве и инфраструктуре, а также укреплению международных бизнес-связей. Ежегодно данное мероприятие выступает важной площадкой для успешной реализации проектов, направленных на устойчивое развитие экономики Каспийского региона, а также установления стратегических партнерских отношений.