Xəzər İnşaat Həftəsi oktyabrda yenidən öz işinə başlayır
19-21 oktyabr tarixlərində Xəzər İnşaat Həftəsi ilə payız sərgi mövsümünə start veriləcəkdir. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçiriləcək sərgilər sırasına bu ildən etibarən daha bir sərgi qoşulacaqdır. Belə ki,  bu il Xəzər İnşaat Həftəsi 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild” və 15-ci Yubiley Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri ilə yanaşı 11-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisini də bir ad altında birləşdirəcəkdir. Tədbir Bakı Ekspo Mərkəzində baş tutacaqdır.
Builki sərgilərin miqyası daha da genişlənərək, ötən illərlə nisbətdə ekspozisiyada artım nümayiş etdirir: keçən il tədbir Bakı Ekspo Mərkəzinin 2 zalını əhatə edirdisə, bu il artıq 3-cü zalın istifadəyə verilməsi gözlənilir. Xəzər İnşaat Həftəsi zamanı nümayiş olunacaq yeniliklərdən biri isə sərgilərin Bakı Ekspo Mərkəzinin həm də açıq sahəsini əhatə etməsidir.
Sərgilər əlamətdar bir ilə təsadüf edir. Bu il Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu, görkəmli siyasi və dövlət xadimi Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 ili tamam olur. Bu mühüm hadisə Xəzər İnşaat Həftəsinin proqramında da öz əksini tapacaqdır.
İnşaat Həftəsində iştirakçılar arasında ümumilikdə Azərbaycan, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Cənubi Koreya, Çexiya, Çin, Fransa, İspaniya, İtaliya, Qazaxıstan, Macarıstan, Özbəkistan, Rusiya Federasiyası, Sloveniya, Türkiyə və digər ölkələrdən olan şirkətlər yer alacaq. Sərgilərdə Almaniya, Macarıstan, Özbəkistan və Rusiya Federasiyası milli və regional stendlərlə təmsil olunacaq.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş yeganə və ilk ixtisaslaşmış sərgi olan “Rebuild Karabakh” bu il artıq 3-cü dəfədir ki, təşkil ediləcək. Sərginin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişikliklərə diqqəti vurğulamaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir.
“Rebuild Karabakh”sərgisi burada iştirakçı olan beynəlxalq şirkətləri Qarabağda investisiya layihələrində iştirak etməyə cəlb edir. Sərginin elə əsas hədəfi də Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. Sərgidə təqdim olunan innovativ məhsullar, xidmətlər və həllərin müxtəlifliyi Qarabağda birgə layihələrin həyata keçirilməsi üçün müxtəlif sənaye sahələrinin nümayəndələri arasında yeni müqavilələr bağlamaq imkanı yaradır.
İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrindən yerli və xarici şirkətlərin sərgiyə olan marağı göstərir ki, “Rebuild Karabakh” sərgisi ötən illər ərzində Azərbaycanda sərgi sənayesinin əhəmiyyətli hadisələrindən birinə çevrilib. Sərginin ölkəmiz üçün əhəmiyyətini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına salamlama məktubu göndərməsi bir daha sübut edir. Həmin məktub sərginin rəsmi kataloqunda da dərc olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, ölkəmizdə keçirilən bir sıra beynəlxalq sərgi və konqreslərin təşkilatçıları olan “Caspian Event Organisers” və “Iteca Caspian” şirkətləri “Rebuild Karabakh 2021” sərgisi çərçivəsində imzalanan Anlaşma Memorandumuna əsasən həm təşkil olunduğu ilk ildə, həm də ötən il sərgi sahəsinin satışından əldə olunan gəlirin bir qismini işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq məqsədilə, Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə edib. Hazırda bu istiqamətdə Qarabağ Dirçəliş Fondu ilə əməkdaşlıq davam etdirilir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, kənd təsərrüfatı, mədənçilik, nəqliyyat, qida sənayesi, sağlamlıq, , enerjiyə qənaət sistemləri, ağıllı ev həlləri, təhlükəsizlik, təhsil, turizm və mədəni irs, eləcə də yol tikintisi və infrastrukturu bölmələri üzrə təşkil ediləcəkdir.
Çoxillik tarixə malik olan “BakuBuild”və “Aquatherm Baku” sərgiləri isə tikinti sənayesində innovativ mal və xidmətlərin ölkə bazarına çıxışı üçün şərait yaradır, qısa müddətdə hədəf auditoriyası ilə üzbəüz görüşlər keçirmək, yerində biznes qurmaq imkanı təqdim edir.
“BakuBuild” şirkətlərin tikinti sahəsində ən son nailiyyətlərini nümayiş etdirən və ən son texnologiyaları təqdim etmək imkanı yaradan platformadır. Sərgidə ziyarətçilər tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox başqa texnologiyalarla tanış olurlar. “BakuBuild” müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir dam altında birləşdirir. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər.
“BakuBuild” sərgisi interyer, idman məhsulları, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, landşaft, tikinti material və məhsulları, tikinti istehsalat və avadanlıqları və digər bölmələri əhatə edir.
“Aquatherm Baku” sərgisi 15 ildir ki, istilik, havalandırma, hovuzlar, sauna, spa, kondisioner (HVAC), avadanlıqlar sahəsində bölgənin aparıcı peşəkar sərgisi mövqeyini qoruyur. Sərgidə hava təmizləyiciləri, kondisionerlər, radiatorlar, ventilyasiya sistemləri, istilik sistemləri, istilik izolyasiya materialları, hamam və cakuzi, saunalar, hovuzlar, qızdırıcılar, kompressorlar, soyuducular, çirkab (tullantı) suyu texnologiyaları, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, fitinqlər, boru kəmərləri, nasoslar, soyuducular, günəş enerjisi və s. kimi sektorlar  təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir.  Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır.
Xəzər İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramında Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə “Böyük Qayıdış”a dair tədbirlər planı üzrə panel müzakirələri, ikitərəfli biznes görüşləri (B2B), Qarabağ Dirçəliş Fondu və “Caspian Event Organisers” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Ağdamda xüsusi sessiyanın təşkili və digər tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Sərgilər Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən dəstəklənib. “BakuBuild”sərgisi üzrə qeydiyyat sponsoru qismində NB Group (Corella brendi) çıxış edir.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür: www.rebuildkarabakh.azwww.bakubuild.azwww.aquatherm.az və www.roadtraffic.az

The autumn exhibition season is kicking off on 19-21 October with Caspian Construction Week, this year adding one more exhibition to those already under its umbrella. That is, apart from the 3rd Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition - Rebuild Karabakh, the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition - BakuBuild, and the 15th Anniversary International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool - Aquatherm Baku, the Week from this year onwards will also include the 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition - Road&Traffic. The events will be taking place in Baku Expo Center.
This year's exhibitions are taking up ever more space, demonstrating a greater exposure year over year; while they occupied 2 halls of Baku Expo Center in 2022, the third hall is expected to be rented out as well this year. Caspian Construction Week will also be new in that the exhibitions will occupy the open space of Baku Expo Center.
It is noteworthy that the exhibitions coincide with a memorable occasion: this year, we celebrate the 100th jubilee of Heydar Aliyev, the National Leader of Azerbaijani nation, the founder of the independent Azerbaijani state and an outstanding politician and leader. This celebration is reflected in the Week's program as well.
Participating in the set of events will be companies from Azerbaijan, Belarus, the Czech Republic, China, France, Germany, Hungary, Italy, Kazakhstan, Russian Federation, Slovenia, South Korea, Spain, Turkey, UAE, Uzbekistan, and other countries. Too, national and regional stands will be put up by Germany, Hungary, the Russian Federation and Uzbekistan.
Both local and foreign companies from various sectors showing their high interest in the exhibition is the sure sign of Rebuild Karabakh having become one of the momentous events of the exhibition industry in Azerbaijan over the past years. Another proof of this achievement if the welcome letter to the participants from President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, which is published in the official exhibition catalogue.
It is noteworthy that, pursuant to the Memorandum of Understanding signed as part of Rebuild Karabakh 2021 exhibition, Caspian Event Organizers and Iteca Caspian, the organizers of various international exhibitions and congresses in our country, donated in both 2021 and 2022 a part of the income from the sale of the exhibition area to the Karabakh Revival Fund as a support to the restoration and reconstruction works underway across Azerbaijan's liberated territories. Currently, cooperation with the Karabakh Revival Fund is ongoing in this direction.
Rebuild Karabakh is covering such fields as ecology, energy, information technology, agriculture, mining, transport, food industry, health, energy saving systems, smart home solutions, security, education, tourism, and cultural heritage, as well as road construction and infrastructure.
The business program of Caspian Construction Week includes panel discussions under the action plan of the "Great Return" to the liberated territories of Azerbaijan, bilateral business meetings (B2B), a special session in Aghdam (jointly organized by the Karabakh Revival Fund and Caspian Event Organisers) and other events.
The exhibitions are supported by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, State Urban Planning and Architecture Committee of the Republic of Azerbaijan, State Housing Construction Agency of the Republic of Azerbaijan, Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), Union of Architects of Azerbaijan, Agency of Promotion of Exports and Investments of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), State Agency of Azerbaijan Motorways, and Association of Azerbaijan Exhibition Organizers (ASTA). NB Group (Corella brand) is acting as a registration sponsor of BakuBuild.
For additional information, please visit the exhibition pages in social media or official webpages at: www.rebuildkarabakh.azwww.bakubuild.azwww.aquatherm.az və www.roadtraffic.az.