30-cu Yubiley Xəzər İnşaat Həftəsi
14–16 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 30-cu Yubiley Xəzər İnşaat Həftəsi – “Caspian Construction Week” keçiriləcək. Regionun inşaat sektorunda aparıcı sənaye platformalarından biri olan bu tədbir bir sıra beynəlxalq sərgiləri birləşdirir: 30-cu Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat Sərgisi – “BakuBuild”, 5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpası, Yenidənqurması və İnkişafı Sərgisi – “Rebuild Karabakh”, 17-ci Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu Sərgisi – “Aquatherm Baku”, 4-cü Xəzər Beynəlxalq Plastik və Polimer Sənayesi Sərgisi – “Plastex Caspian” sərgiləri, eləcə də 13-cü Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat Sərgisi – “Road&Traffic”.
Bu il “Caspian Construction Week” üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edir: “BakuBuild” sərgisi 30 illik yubileyini, “Rebuild Karabakh” sərgisi isə 5 illik yubileyini qeyd edir.
30 illik uğur
Hazırda tikinti sektoru Azərbaycan iqtisadiyyatının ən dinamik və strateji əhəmiyyətə malik sahələrindən biridir. Qarabağın bərpası, şəhərsalma və yol-nəqliyyat infrastrukturunun inkişafı üzrə həyata keçirilən genişmiqyaslı proqramlar bu sahəyə xüsusi önəm qazandırıb. 30 il ərzində 58 ölkədən 6500-dən çox şirkəti, eləcə də 200 000-dən artıq peşəkar ziyarətçini bir araya gətirən “Caspian Construction Week”, inşaat sahəsinin aparıcı platforması kimi mühüm sərgiləri birləşdirir, sahə mütəxəssislərini bir araya toplayır və biznes üçün yeni əməkdaşlıq imkanları yaradır. Tədbir innovativ texnologiyaların tətbiqinə, azad edilmiş ərazilərdə layihələrin reallaşdırılmasına və beynəlxalq investisiyaların artmasına mühüm töhfə verir. 30 illik tarixə malik Xəzər İnşaat Həftəsi bu gün artıq milli brend kimi beynəlxalq şirkətlərin işgüzar təqvimində özünə layiqli yer tutub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Rebuild Karabakh” sərgisinin iştirakçı və qonaqlarına salamlama məktubu ünvanlayır və məktub sərginin rəsmi açılış mərasimində səsləndirilir. Ölkə başçısının 2024-cü ildə göndərdiyi salamlama məktubunda qeyd olunur:
“Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən “Rebuild Karabakh” sərgisi işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər il keçirilən bu sərgidə müxtəlif layihələr nümayiş etdirilir, Qarabağın bərpasına və yenidən qurulmasına dair təşəbbüslər müzakirə olunur”.
Tədbirə dəstək göstərən qurumlar sırasında Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonu üzrə xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Cəbrayıl, Qubadlı, Zəngilan rayonları üzrə xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Laçın rayonu üzrə xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Kəlbəcər rayonu üzrə xüsusi nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi (AZPROMO), Qarabağ Dirçəliş Fondu, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi (MİDA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Tikinti İstehsalçıları Assosiasiyası (ATİA), Azərbaycan Tikinti Materialları İstehsalçıları Assosiasiyası (ATMİA) yer alır. “KOBİA”, “AZPROMO”, Qarabağ Dirçəliş Fondu, “MİDA” və “ASK” sərgidə stendlərlə təmsil olunur.
Yubiley həftəsinin baş sponsoru Azərbaycanda daşınmaz əmlakın inkişafı, investisiya və idarə olunması üzrə aparıcı şirkətlərdən biri olan “PMD Group”dur.
Tədbirin Rəsmi bank tərəfdaşı qismində ölkənin aparıcı korporativ maliyyə institutu “PASHA Bank” çıxış edir.
“Rebuild Karabakh” sərgisinin rəqəmsal həllər üzrə rəsmi tərəfdaşı “AzinTelecom” şirkətidir.
Bu il ekspozisiya Bakı Ekspo Mərkəzinin üç pavilyonunu əhatə edir. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgilərdə 17 ölkədən 299 şirkət yer alır. İştirakçı ölkələrə Azərbaycanla yanaşı, Almaniya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Bolqarıstan, Böyük Britaniya, İsrail, İran, İtaliya, Qazaxıstan, Çin, Rusiya, Rumıniya, Türkiyə, Özbəkistan, Çexiya, Cənubi Koreya daxildir. Almaniya, İtaliya, Özbəkistan və Türkiyə sərgidə milli pavilyonlarla təmsil olunur.
“BakuBuild” sərgisində şirkətlər tikinti və istehsal avadanlıqları, döşəmə örtükləri, interyer həlləri, işıqlandırma və izolyasiya sistemləri nümayiş etdirəcəklər. Həmçinin keramika və üzlük daşları, landşaft materialları, metal məhsulları, pəncərə və qapılar, fitnes avadanlıqları və digər məhsullar təqdim olunacaq.
“Rebuild Karabakh” sərgisində şirkətlər yaşıl energetika, tikinti və tikinti materialları, kənd təsərrüfatı və təhlükəsizlik sahəsində öz həllərini və layihələrini təqdim edəcəklər.
“Aquatherm Baku” sərgisi çərçivəsində borular və boru kəmərləri, hovuzlar, enerji idarəetmə sistemləri, filtrlər, fitinqlər, hava nəmləndiriciləri, havalandırma qurğuları, hava qızdırıcıları, isitmə sistemləri, kompressorlar, kondisionerlər, konvektorlar, soyuducular, ventilyatorlar, klapanlar və digər mühəndis avadanlıqları nümayiş etdiriləcək.
“Plastex Caspian” sərgisində müasir avadanlıqlar və texnologiyalar, xammal və kimyəvi maddələr, eləcə də hazır plastik məhsullar təqdim olunacaq. Bu il sərgidə xüsusilə Çindən olan aparıcı şirkətlərin iştirakı sənayenin inkişafına və beynəlxalq əməkdaşlıqların genişlənməsinə təkan verəcək.
“Road&Traffic” ixtisaslaşmış sərgisi yol təhlükəsizliyi və nəqliyyat infrastrukturuna dair həllərin təqdim olunacağı platformadır. Şirkətlər intellektual nəqliyyat sistemləri, hərəkət idarəetmə texnologiyaları, ictimai nəqliyyat, texnika üçün sürtkü materialları, yanacaqpaylayıcı avadanlıqlar və digər məhsulları nümayiş etdirəcəklər.
5-ci Yubiley Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpası, Yenidənqurması və İnkişafı Sərgisi  − “Rebuild Karabakh”
Bu il “Rebuild Karabakh” sərgisi üçün xüsusi önəm daşıyır. Belə ki, sərgi öz ilk yubileyini qeyd edir. Sərgi ilk dəfə 2021-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən Müharibəsində rəşadətli Azərbaycan Ordusunun qazandığı tarixi zəfərdən sonra təşkil olunmuşdur. O dövrdə təşkilatçılar azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidənqurulmasına, dövlət-özəl tərəfdaşlığın möhkəmləndirilməsinə və ən perspektivli layihələrin nümayişinə həsr olunmuş ixtisaslaşmış platforma yaratmaq qərarına gəldilər. Ötən illər ərzində sərgidə 300-ə yaxın yerli və beynəlxalq şirkət iştirak edib. İlk sərgidən etibarən Qarabağın yenidənqurulması və bərpasına dair hazırda uğurla icra olunan bir sıra layihələr – Füzuli Beynəlxalq Hava Limanı və “Ağıllı kənd” (Smart Village) layihələri burada təqdim olunmuşdur. Bundan əlavə, bu platformada Qarabağ Dirçəliş Fondunun fəal iştirakı ilə bərpa işlərinin strateji istiqamətlərini müəyyənləşdirən panel sessiyaları təşkil olunmuşdur.
Sərginin ayrılmaz hissəsi onun sosial missiyasıdır: Hər il ənənəvi olaraq işğaldan azad olunan ərazilərin bərpası və yenidən qurulması istiqamətində görülən işlərə dəstək olmaq üçün təşkilatçıların təşəbbüsü ilə hər bir sərgi iştirakçısı tərəfindən Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə məqsədilə vəsait köçürülür. 2021-ci ildən etibarən hazırkı dövrə qədər ümumilikdə 137 772,16  dəyərində ianə bağışlanmışdır. Bu ənənə sərginin mühüm elementidir və gələcəkdə də davam etdiriləcəkdir.
“Rebuild Karabakh” sərgisi regionun mədəni irsinin qorunması və tanıdılması istiqamətində vacib platformaya çevrilmişdir. Yubiley ilində əsas tədbirlərdən biri Qarabağ mətbəxinə və milli kulinariya irsinin təbliğinə həsr olunmuş Milli Mətbəx İrsi Çempionatı – “Qarabağ Kuboku” olacaq. Bu layihə Qarabağın zəngin mədəniyyətini beynəlxalq ictimaiyyətə təqdim etməyə imkan yaradacaq. Sərginin sonuncu günü “Qarabağ Kuboku” Fərdi Yarışlarının mükafatlandırma mərasimi keçiriləcək.
Beləliklə, “Rebuild Karabakh” sərgisi işgüzar, sosial və mədəni istiqamətləri özündə birləşdirərək Qarabağın gələcək inkişafı üçün təcrübə mübadiləsi və yeni ideyaların formalaşdığı mühüm platforma rolunu oynayır.
Yubiley proqramı
Hər il olduğu kimi bu il də Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində aparıcı tikinti mütəxəssislərinin iştirakı ilə panel müzakirələri və sessiyalar keçiriləcək. Burada innovativ texnologiyaların tətbiqi, yeni keyfiyyət standartlarının müəyyənləşdirilməsi və azad olunmuş ərazilərin bərpası məsələləri müzakirə olunacaq. Proqramda "Qarabağın dirçəlişi və Azərbaycanın yeni inkişaf modeli", "Təchizat zəncirinin maliyyələşdirilməsi", "AZCON Holding və idarəetməsinə verilmiş dövlət müəssisələrinin Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı çərçivəsində gördüyü işlər", “Kompromissiz keyfiyyət: Tikinti materiallarında keyfiyyət modeli”, “Gələcəyin memarlığı: Yeni trendlərin və innovativ yanaşmaların formalaşması”, “Yaşıl gələcək üçün nəqliyyat: ictimai sistemlərin inkişafı və ekoloji təmiz avtomobillər”, "Qarabağın dirçəlişi müasir kommunikasiya və hekayəçilik müstəvisində" , “Azərbaycanda yol xətt və yol nişanlama sisteminin inkişaf” və s. mövzularda sessiyalar, eləcə də “Dayanıqlı inkişaf naminə ağıllı və yaşıl həllər” konfransı yer alır.
Ənənəvi olaraq, tədbirin mühüm hissəsini ikitərəfli görüşlər (B2B və B2G) təşkil edəcək. Bu görüşlər iştirakçılara əməkdaşlıq perspektivlərini birbaşa müzakirə etmək, işgüzar əlaqələri genişləndirmək və yeni bazarlara çıxış imkanı yaradacaq.
Yubiley proqramı çərçivəsində Bakı Ekspo Mərkəzinin foyesində “Yaşıl Qarabağ Səninlə Başlayır” adlı ianə köşkü təşkil olunub. Sərginin ziyarətçiləri və iştirakçıları burada Qarabağ Dirçəliş Fonduna ianə etməklə Qarabağda ağacların əkilməsinə töhfə verə biləcəklər.
Foyedə Azərbaycan Memarlar İttifaqı tərəfindən təşkil olunan VII Bakı Beynəlxalq Memarlıq Müsabiqəsinin qalib işlərinin qalereyası təqdim olunub.
Bundan əlavə, sərgidə “Qarabağın Rəngləri” Qrafiti İncəsənət Məkanı fəaliyyət göstərəcək. Burada ziyarətçilər “Rebuild Karabakh” sərgisinin yubileyinə həsr olunmuş rəsm əsərini rəngləyəcəklər.
Bu ilki yubiley proqramı çərçivəsində təşkilatçılar tərəfindən illərdir davam edən qarşılıqlı etimad və sadiqliyin rəmzi olaraq, “Rebuild Karabakh” sərgisində 4 ildən, “BakuBuild” sərgisində isə 10 ildən artıq müddətdə iştirak edən şirkətlərə xüsusi təşəkkür sertifikatları təqdim olunacaq.
Tədbir çərçivəsində “Ümid var” İnklüziv Yaradıcılıq Birliyinin üzvlərinin yaratdığı rəsmlərdən ibarət sərgi təşkil olunmuşdur. Bu əsərlər sərginin axşam ziyafətini bəzəyəcək və ziyafət zamanı təqdim olunan əsərlərin hərracı keçiriləcək.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları artıq uzun illərdir ki, yubiley dövrlərində xüsusi tədbirlər keçirmək ənənəsini formalaşdırıblar. Bu il də istisna olmayacaq. Tədbirin 30 illik yubileyi münasibətilə təşkilatçılar tərəfindən xüsusi proqram hazırlanıb. İnşaat sahəsində yüksək nəticə göstərən və universiteti müvəffəqiyyətlə bitirən tələbələrin mükafatlandırılması ənənəsi bu il də davam etdiriləcək. Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin Memarlıq fakültəsinin seçilmiş məzununa sərginin təşkilatçıları tərəfindən xüsusi mükafat təqdim olunacaq.
Tədbirin Rəsmi otel tərəfdaşı isə “Absheron Hotel Group” olacaq. 2025-ci ilin payız sərgilərinin Rəsmi otel tərəfdaşları – “Hilton Baku”, “Radisson Hotel Baku”, “Hilton Garden Inn Baku”, “Ibis Baku City”; Rəsmi florist tərəfdaşları – “Gloria Flowers” və “Buketeria”; Rəsmi turizm tərəfdaşı – “Greenwich Travel Club”; digər rəsmi tərəfdaşlar arasında isə “AzExpoMontage LLC” və “Caspian Freight Services” şirkətləri yer alır. 2025-ci ilin payız və 2026-cı ildə keçiriləcək sərgilərin Rəsmi outdoor reklam tərəfdaşı “Bilbord.al” şirkətidir.
Tədbirin təşkilatçıları “Iteca Caspian”, “Caspian Event Organisers” və onların beynəlxalq tərəfdaşları — “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir. “Caspian Construction Week” Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) tərəfindən fəal şəkildə dəstəklənir.
Ətraflı məlumatı sərgilərə aid sosial şəbəkə hesablarından və rəsmi internet saytlarından əldə etmək mümkündür: www.rebuildkarabakh.az, www.bakubuild.az, www.aquatherm.az, www.roadtraffic.azwww.plastex.az.

30-я Юбилейная Каспийская Строительная Неделя
С 14 по 16 октября в Баку Экспо Центре пройдёт 30-я Юбилейная Каспийская Строительная Неделя – Caspian Construction Week. Это одно из ведущих отраслевых событий региона в строительном секторе, объединяющее ряд международных выставок: 30-я Юбилейная Азербайджанская Международная Строительная Выставка – «BakuBuild», 5-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха» – «Rebuild Karabakh», 17-я Международная Выставка «Отопление, Вентиляция, Кондиционирование, Водоснабжение, Сантехника и Бассейны» – «Aquatherm Baku», 4-я Каспийская Международная Выставка «Индустрия Пластмасс и Полимеров» – «Plastex Caspian», а также 13-я Каспийская Международная Выставка «Дорожная Инфраструктура и Общественный Транспорт» – «Road&Traffic».
В этом году «Caspian Construction Week» имеет особое значение: выставка BakuBuild отмечает своё 30-летие, а выставка «Rebuild Karabakh» — 5-летний юбилей.
30 лет успеха
Сегодня строительный сектор является одним из самых динамичных и стратегически важных направлений экономики Азербайджана. Масштабные программы по восстановлению Карабаха, градостроительству и развитию транспортной инфраструктуры придали этой отрасли особое значение.
За 30 лет под брендом «Caspian Construction Wee»k объединились более 6500 компаний из 58 стран мира и свыше 200 000 профессиональных посетителей. Являясь ведущей платформой строительной индустрии региона, Каспийская Строительная Неделя объединяет крупнейшие специализированные выставки, собирает экспертов отрасли и создаёт новые возможности для делового сотрудничества.
Мероприятие вносит значительный вклад во внедрение инновационных технологий, реализацию проектов на освобождённых территориях и рост международных инвестиций. Благодаря своей тридцатилетней истории успеха, Каспийская Строительная Неделя по праву считается национальным брендом, занявшим достойное место в деловом календаре международных компаний.
Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев традиционно направляет приветственное письма участникам и гостям выставки «Rebuild Karabakh», проходящей в рамках Каспийской Строительной Недели. Это послание оглашается на официальной церемонии открытия выставки.
В приветственном письме, направленном Главой государства в 2024 году, отмечалось:
«Выставка «Rebuild Karabakh», проходящая в рамках Каспийской Строительной Недели, имеет особое значение с точки зрения восстановления и реконструкции освобождённых территорий. Ежегодно на этой выставке демонстрируются различные проекты и обсуждаются инициативы, направленные на возрождение и развитие Карабаха».
Поддержку мероприятию оказывают Министерство Экономики Азербайджанской Республики, Государственный комитет по градостроительству и архитектуре Азербайджанской Республики, Исполнительная власть города Баку, Специальное представительство Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе, Специальное представительство Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах, Специальное представительство Президента Азербайджанской Республики в Лачинском районе, Специальное представительство Президента Азербайджанской Республики в Кяльбаджарском районе, Агентство развития малого и среднего бизнеса Азербайджанской Республики (KOBİA), Агентство поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO), Агентство государственного жилищного строительства Азербайджанской Республики (MİDA), Национальная Конфедерация Организаций Предпринимателей (работодателей) Азербайджанской Республики (ASK), Фонд возрождения Карабаха, Союз Архитекторов Азербайджана, Ассоциация строительных производителей Азербайджана (ATİA), Азербайджанская Ассоциация Производителей Строительных Материалов (ATMIA). «KOBİA», «AZPROMO», Фонд возрождения Карабаха, «MİDA» и «ASK» будут представлены на выставке собственными стендами.
Генеральным спонсором юбилейной недели выступает компания «PMD Group» — один из ведущих девелоперов Азербайджана в сфере развития, инвестиций и управления недвижимостью.
Официальным банком-партнёром мероприятия является «PASHA Bank», ведущий корпоративный финансовый институт страны.
Официальным партнёром по цифровым решениям выставки «Rebuild Karabakh» выступает компания «AzinTelecom».
В этом году экспозиция займёт три павильона Баку Экспо Центра. В рамках Каспийской Строительной Недели примут участие 299 компаний из 17 стран. Помимо Азербайджана, в числе участников — Германия, Беларусь, Объединённые Арабские Эмираты, Болгария, Великобритания, Израиль, Иран, Италия, Казахстан, Китай, Россия, Румыния, Турция, Узбекистан, Чехия и Южная Корея. Германия, Италия, Узбекистан и Турция представлены на выставке своими национальными павильонами.
На выставке «BakuBuild» компании продемонстрируют строительное и производственное оборудование, напольные покрытия, интерьерные решения, системы освещения и изоляции. Также будут представлены керамика и облицовочный камень, ландшафтные материалы, металлическая продукция, окна и двери, оборудование для фитнеса и др.
На выставке «Rebuild Karabakh» компании представят свои решения и проекты в области зелёной энергетики, строительства и строительных материалов, сельского хозяйства и безопасности.
В рамках «Aquatherm Baku» будут представлены трубопроводы и трубы, бассейны, системы управления энергией, фильтры, фитинги, увлажнители воздуха, воздухораспределительные устройства, калориферы, отопительные системы, компрессоры, кондиционеры, конвекторы, кулеры, вентиляторы, клапаны и другое инженерное оборудование.
На выставке «Plastex Caspian» компании представят современное оборудование и технологии, сырьё и химические вещества, а также готовую пластиковую продукцию и её применение. В этом году участие ведущих компаний из Китая придаст новый импульс развитию отрасли и расширению международного сотрудничества.
Специализированная выставка «Road&Traffic» станет площадкой для демонстрации решений в области дорожной безопасности и транспортной инфраструктуры. Компании представят интеллектуальные транспортные системы, технологии управления движением, общественный транспорт, смазочные материалы для техники, а также топливораздаточное оборудование.
5-я Юбилейная Азербайджанская Международная Выставка «Восстановление, Реконструкция и Развитие Карабаха»− «Rebuild Karabakh»
В этом году выставка «Rebuild Karabakh» имеет особое значение, поскольку отмечает свой первый юбилей. Впервые она была организована в 2021 году — после исторической Победы, одержанной доблестной Азербайджанской армией под руководством Президента Азербайджанской Республики, Верховного Главнокомандующего господина Ильхама Алиева в ходе 44-дневной Отечественной войны.
Тогда организаторы приняли решение создать специализированную платформу, посвящённую восстановлению и реконструкции освобождённых территорий, укреплению государственно-частного партнёрства и демонстрации наиболее перспективных проектов. За прошедшие годы в выставке приняли участие около 300 местных и международных компаний. Уже на первой выставке были представлены проекты, связанные с реконструкцией и возрождением Карабаха, многие из которых сегодня успешно реализуются — среди них Международный Аэропорт Физули и проект «Умная деревня» (Smart Village). Кроме того, при активном участии Фонда Возрождения Карабаха на площадке выставки проводились панельные сессии, определяющие стратегические направления восстановительных работ.
Неотъемлемой частью выставки является её социальная миссия: По инициативе организаторов от каждого участника в Фонд Возрождения Карабаха перечисляются средства в качестве пожертвования. С 2021 года по настоящее время в общей сложности  было пожертвовано 137 772,16 AZN. Эта традиция стала важным элементом выставки, и мы намерены продолжать её в будущем.
Выставка «Rebuild Karabakh» стала важной платформой для сохранения и популяризации культурного наследия региона. Одним из ключевых событий юбилейного года станет Чемпионат национального кулинарного наследия – «Karabakh Cup», посвящённый карабахской кухне и продвижению национальных гастрономических традиций.
Этот проект создаст возможность представить богатую культуру Карабаха международному сообществу. В заключительный день выставки состоится церемония награждения победителей индивидуальных соревнований «Karabakh Cup».
Таким образом, выставка «Karabakh Cup» объединяет деловое, социальное и культурное направления, выступая важной платформой для обмена опытом и формирования новых идей, направленных на дальнейшее развитие Карабаха.
Юбилейная программа
Как и в предыдущие годы, в рамках Каспийской Строительной Недели пройдут панельные дискуссии и сессии с участием ведущих специалистов строительной отрасли. В центре внимания будут вопросы внедрения инновационных технологий, разработки новых стандартов качества, а также восстановления освобождённых территорий. Программа включает сессии на темы как «Возрождение Карабаха и новая модель развития Азербайджана», «Финансирование цепочки поставок», «Деятельность, реализованная AZCON Holding и государственными предприятиями под его управлением в рамках Первой Государственной программы Великого Возвращения», «Безкомпромиссное качество: модель качества в строительных материалах», «Архитектура будущего: формирование новых трендов и инновационных подходов», «"Транспорт для зелёного будущего: развитие общественных систем и экологически чистых автомобилей», «Возрождение Карабаха сквозь призму современной коммуникации и сторителлинга», «Развитие системы дорожной разметки и знаков в Азербайджане», а также конференцию « Умные и зелёные решения для устойчивого развития».
Традиционно важной частью станут двусторонние деловые встречи (B2B и B2G), которые предоставят участникам возможность напрямую обсудить перспективы сотрудничества, расширить деловые связи и выйти на новые рынки.
В рамках юбилейной программы в фойе Баку Экспо Центра организован уголок благотворительности «Зелёный Карабах начинается с тебя». Посетители и участники выставки смогут внести пожертвования в Фонд Возрождения Карабаха, тем самым поддержав высадку деревьев на освобождённых территориях.
Также в фойе представлена Галерея награждённых работ VII Бакинского Международного Архитектурного Конкурса, организованная Союзом Архитекторов Азербайджана.
Кроме того, на выставке будет «Цвета Карабаха» — Граффити Арт Пространство, где посетители смогут принять участие в создании картины, посвящённой юбилею выставки «Rebuild Karabakh».
В знак взаимного доверия и многолетнего сотрудничества организаторы вручат специальные сертификаты признательности компаниям, которые участвуют в выставке «Rebuild Karabakh» более четырёх лет и в «BakuBuild» более десяти лет.
Также в рамках мероприятия организована выставка картин, созданных членами общества «Ümid var». Эти произведения украсят вечерний приём, во время которого состоится аукцион представленных работ.
Организаторы Каспийской Строительной Недели на протяжении многих лет сохраняют традицию проведения специальных мероприятий в юбилейные годы, и 2025-й не станет исключением.
К 30-летию подготовлена специальная программа, в рамках которой будет                                                         продолжена  традиция награждения студентов, добившихся высоких результатов в сфере строительства                                                                        и успешно завершивших обучение. Особая награда от организаторов выставки будет вручена выпускнику факультета архитектуры Азербайджанского университета архитектуры и строительства.
Генеральным спонсором юбилейной недели в этом году выступает «PMD Group» – ведущая компаниия в Азербайджане, специализирующейся на девелопменте, инвестициях и управлении недвижимостью. Официальным банком является «PASHA Bank», ведущий корпоративный финансовый институт страны. Официальный отель мероприятия — «Absheron Hotel Group». Официальные гостиничные партнёры осенних выставок 2025 года — «Hilton Baku», «Radisson Hotel Baku», «Hilton Garden Inn Baku», «Ibis Baku City»; официальные партнёры-флористы — «Gloria Flowers» и «Buketeria»; официальный туристический партнёр — компания «Greenwich Travel Club»; а также среди других официальных партнёров — компании «AzExpoMontage LLC» и «Caspian Freight Services».
Компания «AzinTelecom» выступает официальным партнёром по цифровым решениям выставки «Rebuild Karabakh».
Официальным партнёром по наружной рекламе осенних выставок 2025 года и выставок, которые пройдут в 2026 году, является компания «Bilbord.al».
Организаторами Каспийской Строительной Недели являются компании «Iteca Caspian», «Caspian Event Organisers» и их международные партнёры «ICA Events» и «Caspian Event Management FZ-LLC». Каспийская Строительная Неделя активно поддерживается Ассоциацией Организаторов Выставок Азербайджана (ASTA).