Peşəkar memarlıq dünyasında ilham və əməkdaşlıq ünvanı – BakuBuild sərgisi
Hər il tikinti sərgisini yeni ideyalar, layihələr və müasir innovasiyalar axtarışında ziyarət edirəm. Eyni zamanda bu cür tədbirlər faydalı işgüzar əlaqələr qurmaq baxımından da çox önəmlidir. Sənaye üzrə bir çox mütəxəssislər yerli bazarı yaxşı tanıyır, lakin informasiya səviyyəsi ildən-ilə artır. Ona görə də texniki həllər və xidmət sahəsində yeniliklər təqdim edən şirkətlər xüsusi diqqət çəkir.
Xüsusilə sərgiyə yeni materiallar və hazır məhsullar gətirən iştirakçılar fərqlənir. Məsələn, İtaliya istehsalı taxta pəncərələrin ekspozisiyası və bir sıra Alman şirkətlərinin məhsulları mənim üçün maraqlı oldu. Eləcə də yerli şirkətlərin hidroizolyasiya məhsulları ilə tanış oldum və bunu sərginin əhəmiyyətli üstünlüklərindən biri hesab edirəm.
Bu cür tədbirlər, şübhəsiz ki, biz memarlar üçün vacibdir. Hətta düşünürəm ki, sərgilərin ildə bir dəfə keçirilməsi azdır – bu tip peşəkar tədbirlər daha tez-tez baş tutmalıdır.
Biz həyat yoldaşımla birlikdə memarıq və illərdir bu sərgini mütəmadi ziyarət edirik, çünki bilirik ki, burada ən azı iki-üç yeni peşəkar əlaqə qazanacağıq. Bu isə hər dəfə yeni əməkdaşlıqlar və maraqlı layihələrin başlanğıcı deməkdir.

BakuBuild — площадка вдохновения и сотрудничества для архитекторов
Ежегодно посещаю строительную выставку в поисках новых идей, проектов, современных инноваций. Полезны также деловые контакты. Многие профессионалы отрасли хорошо знают местный рынок, но ведь уровень информации растет. Поэтому привлекают внимание те компании, что предлагают новинки в технических решениях и сервисе.
Отдельного внимания заслуживают участники, что привозят на выставку новые материалы и готовую продукцию. Например, понравилась экспозиция деревянных итальянских окон и различная продукция целого ряда немецких компаний. Я также ознакомился с гидроизоляцией от местных компаний – и в этом вижу безусловный плюс и пользу посещения выставки.
Такие мероприятия, конечно, нам нужны. Я даже думаю, что проводить выставку раз в год – это мало. Желательно, чтобы подобные профессиональные праздники отрасли случались чаще.
Мы с женой – оба архитекторы, много лет постоянно сюда приезжаем, поскольку точно знаем, что обязательно обзаведемся хотя бы двумя-тремя новыми контактами. Это гарантирует очередные профессиональные связи и увлекательную совместную работу.