FİNLANDİYA AZƏRBAYCANDA BİZNES İMKANLARI AXTARIR
Mən, bu günkü sərgiyə bir tanışımı cəlb etdim o, eyni zamanda tikinti sektorunda  çalışır, buna görə də biz burada birlikdəyik. O, da bu imkanın dəyərləndirilə biləcəyini düşünür və məmnun qalıb. Hər ikimiz burada bir neçə maraqlı şirkətlə qarşılaşmışıq və bir az söhbət etmişik.
Bizim, Finlandiya, Estoniya və Latviya şirkətlərini Azərbaycana gətirərək xarici iş imkanlarını araşdırmaq planımız var. Hal-hazırda bu layihə üzərində çalışırıq. Biz müxtəlif universitetlərlə əməkdaşlığa başlamaq və birgə layihələr həyata keçirmək üçün axtarışdayıq, çünki yerli bazarda bizim şirkətlərimizi dəstəkləyə biləcək Azərbaycan mənşəli şirkətlərə ehtiyacımız var.
Bizim fikrimizcə, belə platformaların əhəmiyyəti və zəruriliyi yeni əlaqələr, tərəfdaşlar tapmaq və şəbəkələşmə ilə bağlıdır. Buna görə də, Azərbaycandakı sərgi bu tələbləri qarşılayır və B2B əlaqələrinin inkişafında mühüm rol oynayır.

FINLAND LOOKS FOR FOREIGN BUSINESS OPPORTUNITIES IN AZERBAIJAN
I’ve decided to attract attention of my fellow, who also works in the building sector, to participate in today’s exhibition, so here we are together. He is not disappointed because he also thinks it’s possible to seize the opportunity presented here. Both of us have already come across a couple of interesting companies with which we talked and interacted a little bit.
We have a project such as bringing companies from Finland, Estonia, and Latvia to Azerbaijan to search foreign business opportunities. Both of us working on that project currently. We are looking for different universities with which we can start cooperation and we can do joint projects because we need Azerbaijani based companies which can support ours in the local market.
In our opinion, the significance and necessity of such platforms consist in finding new contacts, partners and networking. Therefore, the exhibition in Azerbaijan meets this demand and plays a huge role in improving of B2B contacts.