Xəzər İnşaat Həftəsi: regionun tikinti sənayesinin ən böyük tədbiri
Oktyabrın 15-də Bakı Ekspo Mərkəzində regionun tikinti sənayesində ən böyük tədbir olan Xəzər İnşaat Həftəsinin açılışı olub. Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı “Rebuild Karabakh”, 29-cu Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat “BakuBuild”, 16-cı Beynəlxalq İstilik, Havalandırma, Kondisionerləşdirilmə, Su təchizatı, Santexnika və Üzgüçülük Hovuzu “Aquatherm Baku” sərgiləri, eləcə də, bu tədbirlərlə yanaşı 12-ci Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road&Traffic” sərgisi öz işinə başlayıb.
Xəzər Tikinti Həftəsinin rəsmi açılış mərasimində nazirlik və idarələrin rəhbərləri, xarici dövlətlərin Azərbaycanda akkreditə olunmuş səfirləri, fəxri qonaqlar iştirak ediblər. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sərgi iştirakçılarına təbrik məktubu oxunub. «Sizi “Xəzər İnşaat Həftəsi” çərçivəsində keçirilən 4-cü Azərbaycan Beynəlxalq “Qarabağın Bərpa, Yenidənqurma və İnkişafı” – “Rebuild Karabakh” sərgisinin açılışı münasibətilə salamlayıram. “Xəzər İnşaat Həftəsi” çərçivəsində keçirilən “Rebuild Karabakh” sərgisi işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası və yenidən qurulması baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər il keçirilən bu sərgidə müxtəlif layihələr nümayiş etdirilir, Qarabağın bərpasına və yenidən qurulmasına dair təşəbbüslər müzakirə olunur.
Builki sərgi məzmun və iştirakçılar baxımından yeniliklərlə zəngindir. Sərgi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 beynəlxalq tədbiri ilə eyni dövrə təsadüf edir. “Rebuild Karabakh” sərgisi bu mötəbər tədbirlə ortaq məqsədə, yəni dayanıqlı inkişaf naminə əməkdaşlığa yönəlib. Sərgidə təqdim olunan ekspozisiyalar və müzakirə mövzuları bərpa-quruculuq işlərini, həmrəyliyi və ekoloji davamlılığı nəzərdə tutur.
Sərgidə dövlət və özəl sektorun birgə iştirakı yeni layihələrin həyata keçirilməsi, eləcə də biznes imkanlarının daha da artması üçün mühüm perspektivlər açır. Sərgi zamanı qurulan əməkdaşlıq və aparılan müzakirələr Qarabağda bərpa ilə bağlı uğurlu təcrübənin daha geniş miqyasda tanıdılmasında əhəmiyyətli addım olacaqdır» - Prezident İlham Əliyevin məktubunda qeyd edilib.
Xəzər İnşaat Həftəsi çərçivəsində keçirilən sərgilərdə 22 ölkədən 380-dаn artıq şirkət yer almaqdadır. İştirakçı ölkələrə Azərbaycan, Almaniya, Avstriya, Belarus, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Böyük Britaniya, Cənubi Koreya, Finlandiya, Fransa, Hindistan, Portuqaliya, Polşa, Rumıniya, Rusiya Federasiyası, Çexiya, Çin, Özbəkistan, İran, İtaliya, Səudiyyə Ərəbistanı, Türkiyə və Macarıstan daxildir. Sərgilərdə Almaniya, Böyük Britaniya, Özbəkistan, Macarıstan, Rusiya milli və regional stendlərlə təmsil olunur. Bu il sərgilərdə Çin və Özbəkistan şirkətlərinin sayında artım var. Xəzər İnşaat Həftəsində ilk dəfə olaraq süni intellektdən istifadə ilə məşğul olan şirkətlər iştirak edir.
2024-cü ildə Xəzər İnşaat Həftəsi daha bir əhəmiyyətli hadisəyə təsadüf edir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilib. Bu əlamətdar hadisə Xəzər İnşaat Həftəsində iştirakçılar tərəfindən nümayiş olunacaq məhsul və xidmətlərdə, eləcə də sərginin tədbirlər proqramında öz əksini tapacaqdır.
Qarabağın bərpasına həsr olunmuş “Rebuild Karabakh” sərgisinin məqsədi Qarabağda baş verən müsbət dəyişiklikləri dünya ictimaiyyətinə çatdırmaq, eləcə də Qarabağın bərpası proseslərinə təşkilatları və müəssisələri cəlb etməkdir. Sərginin əsas hədəfi Qarabağ üçün investisiyaların həcmini artırmaq, xarici şirkətlərin Qarabağın inkişafında, infrastrukturunun bərpasında, mülki obyektlərin tikintisində iştirak etməsini təmin etməkdir. “Rebuild Karabakh” sərgisi investisiyalar, ekologiya, energetika, informasiya texnologiyaları, inşaat, inşaat materialları, kənd təsərrüfatı, kimyəvi məhsulların topdan satışı, mədənçilik, nəqliyyat, təhlükəsizlik, yol tikintisi və infastrukturu və s. bölmələr üzrə təşkil edilib.
“BakuBuild” müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və tikinti peşəkarlarını bir məkanda birləşdirir. Sərgidə ziyarətçilər tikinti proseslərini əhəmiyyətli dərəcədə təkmilləşdirə biləcək bir çox yeni texnologiyalarla tanış olurlar. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, potensial tərəfdaşlıqları müzakirə etmək və peşəkar şəbəkələrini genişləndirmək imkanı əldə edirlər. Sərgi aparat məhsulları, döşəmələr, idman məhsulları, interyer, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, keramika və üz daşı, metal, pəncərə və qapılar, santexnika, sauna və üzgüçülük hovuzları, tikinti material və məhsulları, tikinti və istehsalat avadanlıqları kimi bölmələri əhatə edir.
“Aquatherm Baku” sərgisi enerjinin idarə olunması sistemləri, ətraf mühitin mühafizəsi texnologiyaları, filtrlər, günəş enerjisi, hava nəmləndiriciləri, hava qızdırıcıları (kaloriferlər), içməli su istehsalı, irriqasiya (suvarma) sistemləri, istilik izolyasiyası materialları, istilik sistemləri, kondisionerlər, nasoslar, qızdırıcılar, radiatorlar, saunalar, soyuducular, üzgüçülük hovuzları, ventilyatorlar və s. kimi sektorlar təqdim olunur.
“Road&Traffic” sərgisi Azərbaycanda yol infrastrukturu sahəsində ixtisaslaşmış tədbirdir. Sərgi yol infrastrukturu, ictimai nəqliyyat, yol təhlükəsizliyi və informasiya texnologiyaları sektorlarının peşəkarlarının görüş yeridir. Sərgi yol, körpü və tunellərin layihələndirilməsi və inşası əsnasında bu sahənin mütəxəssislərinə müasir həll variantlarını təqdim etmək, habelə bazarın tələbatlarını və intellektual nəqliyyat sistemi (İNS) sektoruna aid olan məhsulların satış potensialını tədqiq etmək, Azərbaycanın ictimai nəqliyyat operatorları ilə görüşmək, yol-tikinti sektorunda çalışan podratçıların mütəxəssisləri ilə təcrübə mübadiləsi üçün nadir imkandır. Sərgi hər növ avadanlıq və texnika üçün sürtkü yağları, ictimai nəqliyyat, intellektual nəqliyyat sistemləri, hərəkətin idarə olunması, yanacaq və paylayıcı avadanlıq, yol təhlükəsizliyi, yol-nəqliyyat infrastrukturu kimi bölmələri əhatə edir.
Tədbirin işgüzar proqramında ekspert və mütəxəssislərin tikinti sahəsində öz bilik və təcrübələrini bölüşdükləri sessiyalar, panel müzakirələri, B2B və B2G görüşlərin keçirilməsi planlaşdırılır. Sərgilərin beynəlxalq statusu iştirakçılara xarici şirkətlərin məhsullarının Azərbaycan bazarında təqdim edilməsi, eləcə də yeni bazarların və imkanların araşdırılması üçün fürsət qazandıracaq.
Xəzər İnşaat Həftəsinin tədbirlər planı çərçivəsində "Ağdama qayıdan həyat", "Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətlərinin 2024-cü ildə gördükləri işlərin icmalı", "COP29 beynəlxalq iqlim tədbirinin müasir tikinti sektoruna təsirləri və innovasiyaların inkişafı", “Yaşıl Dünya üçün innovativ yaşıl inşaat texnologiyaları”, “Yaşıl Tikintinin Azərbaycanda və regionda yeni üfüqləri”, “Yaşıl Tikinti üçün əlverişli texnologiyaların araşdırılması” kimi mövzularda panel müzakirələri, eləcə də “Müasir inşaat texnologiyaları sahəsində Türkiyə-Azərbaycan əməkdaşlığı” mövzusunda seminar keçiriləcək. Bundan başqa, sərgi günlərində Bakı Ekspo Mərkəzində sərgi ziyarətçilərinin diqqətini cəlb edəcək guşələr təşkil edilib.
Tədbirin təşkilatçıları “Caspian Event Organisers”, “Iteca Caspian” və onların beynəlxalq tərəfdaşları olan “ICA Events” və “Caspian Event Management FZ-LLC” şirkətləridir.

Caspian Construction Week: the largest event in the construction industry of the region
On October 15, the opening of the Caspian Construction Week, the largest event in the construction industry of the region, took place at the Baku Expo Center. The 4th Azerbaijan International Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh Exhibition—Rebuild Karabakh, the 29th Azerbaijan International Construction Exhibition—BakuBuild, the 16th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool—Aquatherm Baku, and in parallel the 12th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition—Road and Traffic started their work within the framework of the Caspian Construction Week.
The official opening ceremony of the Caspian Construction Week was attended by heads of ministries and departments, ambassadors of foreign countries accredited in Azerbaijan, and honorary guests. A letter of greeting from the President of Azerbaijan Ilham Aliyev to the participants of the exhibition was read. “I welcome you to the opening of the 4th Azerbaijan International "Restoration, Reconstruction, and Development of Karabakh" exhibition - "Rebuild Karabakh", held within the framework of the Caspian Construction Week. The "Rebuild Karabakh" exhibition, held as part of the "Caspian Construction Week", holds particular importance in terms of the restoration and reconstruction of the liberated territories. Various projects are showcased during this annual exhibition, and discussions are held on initiatives for the restoration and reconstruction of Karabakh.
This year's exhibition is abundant in innovations, both in terms of its content and participants. The exhibition coincides with the "Year of Solidarity for a Green World" as well as the COP29 international event. The "Rebuild Karabakh" exhibition shares a common goal with this prestigious event: cooperation for sustainable development. The exhibits and discussion topics presented at the exhibition cover restoration and reconstruction efforts, solidarity, and environmental sustainability.
The joint participation of the public and private sectors in the exhibition opens important avenues for implementing new projects, as well as further enhancing business prospects. The cooperations established and discussions held during the exhibition will play a crucial role in promoting the successful rehabilitation experience in Karabakh on a broader scale” - noted the President of the Republic of Azerbaijan.
More than 380 companies from about 22 countries are participating in the exhibitions held as part of the Caspian Construction Week, including Azerbaijan, Austria, Belarus, the United Kingdom, Hungary, Germany, India, Iran, Italy, China, the United Arab Emirates, Poland, Portugal, the Russian Federation, Romania, Saudi Arabia, Turkey, Uzbekistan, Finland, France, the Czech Republic, and South Korea. National and regional pavilions feature Germany, Hungary, Russia, the United Kingdom, Uzbekistan and Turkey. This year, the number of Chinese and Uzbek companies at the exhibitions has increased. For the first time, companies involved in the application of artificial intelligence are participating in the Caspian Construction Week.
In 2024, the Caspian Construction Week coincides with another major event. By decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, 2024 has been declared the “Green World Solidarity Year” in Azerbaijan. This landmark event will be reflected both in the products and services showcased at the Caspian Construction Week and in the exhibition's program of activities.
The exhibition "Rebuild Karabakh", dedicated to the restoration of Karabakh, tells in detail about the positive changes in Karabakh. The primary goal of the exhibition is to increase investment in Karabakh, attract international companies to develop the region, restore infrastructure, and construct civilian facilities. The Rebuild Karabakh organize into the following sectors: investments, environment, energy, information technology, construction, building materials, agriculture, wholesale trade in chemical products, mining, transportation, security, road construction and infrastructure, and more.
The BakuBuild brings together representatives from various companies, suppliers, and professionals in the construction industry under one roof. Attendees have the opportunity to explore a range of new technologies that can significantly enhance construction processes. The exhibition provides a platform for establishing new business contacts, discussing potential partnerships, and expanding professional networks. The exhibition covers sectors such as construction equipment, flooring, sports goods, interior design, lighting, thermal and acoustic insulation systems, ceramics and cladding materials, metal, windows and doors, plumbing, saunas and swimming pools, building materials and products, as well as construction and manufacturing equipment.
The Aquatherm Baku covers sectors such as energy management systems, environmental protection technologies, filters, solar energy, air humidifiers, heaters (calorifiers), drinking water production, irrigation systems, thermal insulation materials, heating systems, air conditioners, pumps, radiators, saunas, refrigerators, swimming pools, fans, and more.
The Road&Traffic is a specialized event focused on road infrastructure in Azerbaijan. It serves as a platform for professionals in road infrastructure, public transportation, traffic safety, and information technologies. The exhibition offers an opportunity to showcase modern solutions in the design and construction of roads, bridges, and tunnels, explore market demands and sales potential for intelligent transportation systems (ITS) products, and meet with public transportation operators in Azerbaijan to exchange expertise in road construction. The exhibition covers sectors such as lubricants for all types of equipment and machinery, public transportation, intelligent transportation systems, traffic management, fuel and distribution equipment, traffic safety, and road infrastructure.
The event’s business program will feature sessions, panel discussions, as well as B2B and B2G meetings, where experts and professionals in the construction industry will share their knowledge and experience. The international status of the exhibitions will offer participants the chance to showcase foreign products in the Azerbaijani market and explore new markets and opportunities.
As part of the events of the Caspian Construction Week, panel discussions will be held on topics such as “Life is back to Aghdam”, “Overview of Restoration, Construction, and Management Services work in 2024” and “The impacts of the COP29 international climate event on the modern construction sector and the development of innovations”, “Innovative eco-building technologies for Green World”, “Horizons of a Green Building in Azerbaijan and the region”, “Finding the right solutions for Green Building”, as well as a seminar on “Cooperation between Türkiye and Azerbaijan in the field of modern construction technologies”.
The event is organized by Caspian Event Organisers, Iteca Caspian, and their international partners, ICA Events and Caspian Event Management FZ-LLC.