Özbəkistan-Azərbaycan ikitərəfli əlaqələrinin faydaları
Faridun Abdualimov, Özbəkistan Elektrotexnika Sənayesi Müəssisələri Assosiasiyasının ümumi informasiya və analitika şöbəsinin müdiri
Bu gün Özbəkistanın elektrik sənayesi 620-dən çox müəssisəyə malikdir. Əsas istiqamətlər kabel keçirici və elektrotexnika məhsulları, məişət texnikası və elektrik qurğularıdır. 2020-ci ildən etibarən ölkəmizdə bərpa olunan enerji (günəş panelləri, külək turbinləri) istehsalı sürətlə inkişaf edir. Assosiasiya isə 90-dan çox üzv müəssisəni özündə birləşdirir.
"BakuBuild" sərgisində Özbəkistanda istehsal olunan məişət texnikası, mis kabellər, borular və fitinqlər, günəş batareyaları, müxtəlif gücə malik mühərriklər, işıqlandırma və quraşdırma cihazları, eləcə də elektrik quraşdırma məhsullarını təqdim edirik.
Artıq dördüncü dəfədir ki, iştirak etdiyimiz sərgi sayəsində yaxşı həcmdə razılaşmalara nail olmaq və tərəfdaşlar tapmaq mümkün olmuşdur.
Məhsullarımız "Artel", "Uzkabel", "Artikul Aziya kabel", "Dusel", "Sharq tubes", "ICG" markaları altında Azərbaycan bazarında satılır və tələb olunur. Özbəkistan ilə Azərbaycan arasında yaranmış ikitərəfli münasibətlər sayəsində bir çox birgə layihələrimiz var. Məsələn, 2025-ci ilə qədər məişət texnikasının birgə istehsalı gözlənilir. Azərbaycan Asiyanı Avropa ilə birləşdirdiyinə görə təkcə Özbəkistan üçün deyil, bütün Mərkəzi Asiya ölkələri üçün strateji əhəmiyyətli ölkə olduğundan, biz başqa ölkələrin bazarlarına çıxmağı planlaşdırırıq.

Bilateral links between Uzbekistan and Azerbaijan are of use
Faridun Abdualimov, Director, Consolidated Information and Analytical Department, Association of Electrical Industry Enterprises of Uzbekistan
The Uzbekistan electrical industry today brings together over 620 enterprises, with core dimensions being cables, conductors, electrical equipment, home appliances, and power units. Starting from 2020, our country has seen a rapid development of the renewable energy sector (solar panels, wind power plants). There are over 90 member companies in the Association itself.
As BakuBuild participants, we are presenting home appliances, copper cables, tubes and fittings, solar batteries, motors of various ratings, lighting and installation equipment, and electrical installation products of Uzbekistan origin.
It has been the fourth time we have taken part in this exhibition, and we have achieved a good volume of arrangements and found new partners.
Our products are in high demand and are sold in the Azerbaijani market under the brandnames Artel, Uzkabel, Artikul Aziya Kabel, Dusel, Sharq Tubes, ICG. We enjoy numerous projects thanks to well-established bilateral links between Uzbekistan and Azerbaijan; for instance, joint production of home appliances is expected to be launched by 2025. Azerbaijan is a nation of strategic importance for both Uzbekistan and the rest of Central Asia as it connects Asia to Europe and enables us to access other countries' markets.