Özbəkistan-Azərbaycan ikitərəfli əlaqələrinin faydaları
Faridun Abdualimov, Özbəkistan Elektrotexnika Sənayesi Müəssisələri Assosiasiyasının ümumi informasiya və analitika şöbəsinin müdiri
Bu gün Özbəkistanın elektrik sənayesi 620-dən çox müəssisəyə malikdir. Əsas istiqamətlər kabel keçirici və elektrotexnika məhsulları, məişət texnikası və elektrik qurğularıdır. 2020-ci ildən etibarən ölkəmizdə bərpa olunan enerji (günəş panelləri, külək turbinləri) istehsalı sürətlə inkişaf edir. Assosiasiya isə 90-dan çox üzv müəssisəni özündə birləşdirir.
"BakuBuild" sərgisində Özbəkistanda istehsal olunan məişət texnikası, mis kabellər, borular və fitinqlər, günəş batareyaları, müxtəlif gücə malik mühərriklər, işıqlandırma və quraşdırma cihazları, eləcə də elektrik quraşdırma məhsullarını təqdim edirik.
Artıq dördüncü dəfədir ki, iştirak etdiyimiz sərgi sayəsində yaxşı həcmdə razılaşmalara nail olmaq və tərəfdaşlar tapmaq mümkün olmuşdur.
Məhsullarımız "Artel", "Uzkabel", "Artikul Aziya kabel", "Dusel", "Sharq tubes", "ICG" markaları altında Azərbaycan bazarında satılır və tələb olunur. Özbəkistan ilə Azərbaycan arasında yaranmış ikitərəfli münasibətlər sayəsində bir çox birgə layihələrimiz var. Məsələn, 2025-ci ilə qədər məişət texnikasının birgə istehsalı gözlənilir. Azərbaycan Asiyanı Avropa ilə birləşdirdiyinə görə təkcə Özbəkistan üçün deyil, bütün Mərkəzi Asiya ölkələri üçün strateji əhəmiyyətli ölkə olduğundan, biz başqa ölkələrin bazarlarına çıxmağı planlaşdırırıq.

Польза двусторонних связей Узбекистана и Азербайджана
Фаридун Абдуалимов, начальник Сводно информационно-аналитического управления Ассоциации предприятий электротехнической промышленности Узбекистана
Сегодня электротехническая отрасль Узбекистана насчитывает более 620 предприятий. Основные направления – это кабельно-проводниковая и электротехническая продукции, бытовая техника и силовые установки. Начиная с 2020 года, в нашей стране быстрыми темпами развивается производство возобновляемой энергии (солнечные панели, ветровые установки). А в самой Ассоциации насчитывается более 90 предприятий-членов.
На выставке BakuBuild мы представляем производимую в Узбекистане бытовую технику, медные кабели, трубки и фитинги, солнечные батареи, моторы разных мощностей, осветительные и установочные приборы, а также электроустановочные изделия.
Благодаря выставке, в которой мы уже четвертый раз принимаем участие, удалось достигнуть хорошего объема договоренностей и найти партнеров.
Под брендами Artel, Uzkabel, Artikul Aziya kabel, Dusel, Sharq tubes, ICG наша продукция реализуется и востребована на азербайджанском рынке. Благодаря налаженным двусторонним отношениям между Узбекистаном и Азербайджаном, у нас много совместных проектов. Например, до 2025 года ожидается совместное производство бытовой техники. Так как Азербайджан является стратегически важной страной не только для Узбекистана, но и для всех стран Центральной Азии, поскольку соединяет Азию с Европой, мы планируем выйти на рынки других стран.