"BakuBuild" - tikinti sahəsinin aparıcı regional tədbiri
Oktyabrın 21-də Bakı Ekspo Mərkəzində 28-ci Azərbaycan Beynəlxalq İnşaat "BakuBuild" sərgisinin keçirildiyi Xəzər İnşaat Həftəsi başa çatıb.
"BakuBuild" sərgisi eyni zamanda 3-cü Azərbaycan Beynəlxalq "Qarabağın bərpası, yenidən qurulması və inkişafı" sərgisi "Rebuild Karabakh", 15-ci Beynəlxalq Yubiley Sərgisi "İstilik, havalandırma, kondisioner, su təchizatı, santexnika və hovuzlar" - "Aquatherm Baku" və 11-ci Xəzər Beynəlxalq "Yol infrastrukturu və ictimai nəqliyyat" sərgisi "Road&Traffic" keçirilib.
Bu tədbirin xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə təsadüf etdiyini vurğulamaq vacibdir. Onun Azərbaycanda hakimiyyətdə olduğu dövrdə ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi və müstəqil inkişafı baxımından ölkə qarşısında xidmətləri çox böyükdür.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tədbir iştirakçıları qarşısında çıxış edərək, indiki dövrdə Qarabağın genişmiqyaslı yenidən qurulması, bərpası və inkişafı fonunda xüsusilə aktual olan tikinti sektorunun müasir sərgi layihələrinin əhəmiyyətini qeyd etdi.
Ekspozisiya əvvəlki illərlə müqayisədə xeyli artmışdır: əgər keçən il Ekspo Mərkəzinin iki zalını tutmuşdusa, bu il üçüncü zal da artıq istifadəyə verilmişdir. Xəzər İnşaat Həftəsi ərzində Bakı Ekspo Mərkəzinin açıq meydançasında da stendlər nümayiş etdirilib. Tədbirin miqyası Azərbaycan sərgilərinə, layihələrinə beynəlxalq maraq və ölkəmizdə biznesin, investisiya layihələrinin inkişaf perspektivləri ilə müəyyən edilir. Xəzər İnşaat Həftəsi dünyanın bir çox ölkəsindən dörd yüzə yaxın şirkət bir araya gətirib, həm Azərbaycandan, həm də xaricdən minlərlə ziyarətçi cəlb edib, beynəlxalq işgüzar əlaqələri möhkəmləndirən və genişləndirən bir çox peşəkar dialoqları təmin edib.
Çoxillik tarixi olan "BakuBuild" sərgisi özünü regionun aparıcı hadisəsi və tikinti sahəsində yeni mal və xidmətlərin ölkə bazarına daxil olmasının dəyişməz kanalı kimi təsdiq etmişdir. Tədbir hədəf auditoriya ilə üz-üzə görüşlər keçirmək və yeni biznes qurmaq imkanını təmin etmişdir.
"BakuBuild" sərgisi şirkətlərin tikinti sahəsində son nailiyyətlərini, eləcə də ən yeni texnologiyaları təqdim edib. Ekspozisiya interyer, idman malları, işıqlandırma, izolyasiya sistemləri, landşaft, tikinti materialları və məhsulları, tikinti istehsalı və avadanlıqları və s.-ni əhatə edib.
Sərgiyə gələnlər tikinti proseslərinin əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılmasına imkan verən texnoloji inkişaflarla tanış olublar. "BakuBuild" sərgisi tikinti sahəsində müxtəlif şirkətlərin nümayəndələrini, təchizatçıları və peşəkarları bir araya gətirib. Ziyarətçilər yeni işgüzar əlaqələr qurmaq, mümkün tərəfdaşlıq münasibətlərini müzakirə etmək və peşəkar əlaqələri genişləndirmək imkanı əldə ediblər.
Xəzər İnşaat Həftəsinin işgüzar proqramı Azərbaycan Respublikasının azad edilmiş ərazilərinə "Böyük Qayıdış" tədbirlər planı üzrə panel müzakirələrini, ikitərəfli işgüzar görüşləri (B2B) və digər tədbirləri əhatə edib.
Tədbirə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Azərbaycan Memarlar İttifaqı, Azərbaycan İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO), Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyası (ASK), Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi və Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA), habelə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə xüsusi nümayəndələri dəstək göstərir.
Xəzər İnşaat Həftəsinin təşkilatçıları "Caspian Event Organisers" və "Iteca Caspian", eləcə də onların tərəfdaşları "Caspian Event Management" və "ICA Events" şirkətləridir.

On 21 October, the Caspian Construction Week, the largest event in the region's construction industry, came to an end at Baku Expo Center, with the 28th Azerbaijan International Construction Exhibition (BakuBuild) held within its framework.
It ran in parallel with the 3rd Azerbaijan International “Restoration, Reconstruction and Development of Karabakh” Exhibition (Rebuild Karabakh), and 15th International Exhibition for Heating, Ventilation, Air-Conditioning, Water Supply, Sanitary and Swimming Pool (Aquatherm Baku), and the 11th Caspian International Road Infrastructure and Public Transport Exhibition (Road&Traffic).
Importantly, this series of events coincides with the centenary of the National Leader of our people, Heydar Aliyev. He rendered invaluable services to our state in establishing the territorial integrity and independent progress during all the periods, when he led Azerbaijan.
Addressing the participants, President of Azerbaijan Ilham Aliyev pointed out the sheer importance of construction-oriented exhibition projects, which become ever more relevant against the backdrop of large-scale reconstruction, restoration, and development activities underway across Karabakh.
Compared to previous years, the exposition has grown considerably: from two halls in 2022 to three this year. During the Caspian Construction Week, stands were put up in the open space of the Center as well. The sheer scale of the event stems from the international interest in Azerbaijani exhibitions, projects, and business outlooks, as well as in investment ventures in the country. The Week brought together nearly 400 companies from around the globe and attracted thousands of visitors from Azerbaijan and other countries; it also helped create numerous business links and thereby reinforce and expand international business relations.
A long-year event, BakuBuild has established itself as the region's leading event and the channel used to deliver new construction goods and services to the country. Not only did it enable the participants to hold face-to-face meetings with the target audience and build new businesses, but it also showcased latest achievements and cutting-edge technology in the field of construction. Among the topics covered by the exposition were interior design, sports, lighting, insulation systems, landscaping, construction materials and products, production and equipment etc.
The visitors reviewed process developments that allow significantly improve construction processes. BakuBuild brought together representatives of various companies, vendors, and construction professionals. Those attending the exhibition had the opportunity to create new business links, discuss potential partnership, and expand existing connections.
The Caspian Construction Week's business programme included panel discussions over the Action Plan of Great Return to Azerbaijan's liberated territories, bilateral business meetings (B2B), and other events.
The event is backed by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Emergency Situations of the Republic of Azerbaijan, the State Committee of Urban Planning and Architecture of the Republic of Azerbaijan, the State Housing Development Agency of the Republic of Azerbaijan, the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA), the Union of Architects of Azerbaijan, the Export and Investment Promotion Agency of the Republic of Azerbaijan (AZPROMO), the National Confederation of Entrepreneurs (Employers) Organizations of the Republic of Azerbaijan (ASK), the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Azerbaijan Exhibition Organisers Association (ASTA), and special representatives of the President of the Republic of Azerbaijan in the liberated territories included in the Karabakh Economic Region.
The Caspian Construction Week is organized by Caspian Event Organisers and Iteca Caspian jointly with their partners Caspian Event Management and ICA Events